Czyszczenie płytek ceramicznych

Płytki schodowe
20 lipca 2016
Basen w ogrodzie
28 stycznia 2018
czyste płytki

Płytki ceramiczne należą do najpraktyczniejszych i najtrwalszych okryw powierzchni poziomych i pionowych. Aby mogły w 100% spełniać tę funkcję trzeba zadbać o ich wygląd, a to związane jest z odpowiednią ich pielęgnacją.
W zależności od rodzaju powierzchni płytek oraz warunków ich eksploatacji można skorzystać z szerokiej oferty środków do czyszczenia i impregnacji. Całą gamę produktów pozwalających zadbać o czystość okładzin ceramicznych, kamieni naturalnych, klinkieru znaleźć można w ofercie firmy SOPRO – producenta chemii budowlanej.

PIELĘGNACJA PŁYTEK CERAMICZNYCH

Podstawową sprawą w zakresie pielęgnacji płytek ceramicznych jest ich dokładne wyczyszczenie tuż po położeniu. Dzięki temu można uniknąć zabrudzeń związanych z zastosowaniem cementowych mieszanek klejowych czy zapraw fugowych, oraz można zapobiec matowieniu płytek. Efekt będzie tym bardziej spektakularny im szybciej ten zabieg zostanie wykonany. Szczególnie narażone na zabrudzenia są płytki kuchenne, płytki łazienkowe, płytki podłogowe i schodowe oraz płytki tarasowe. Powinny być one okresowo czyszczone intensywnymi preparatami likwidującymi zabrudzenia spowodowane tłuszczami, olejami czy roślinami. Dotyczy to zarówno płytek jak i fug. W ofercie SOPRO mamy szereg bardzo skutecznych, łatwych w użyciu produktów najczęściej w postaci koncentratów. Środki te wyczyszczą powstałe zabrudzenia, odświeżą wygląd okładzin ceramicznych oraz wzmocnią strukturę spoin.
To od nas w dużej mierze zależy czy pierwotny wygląd naszych podłóg i ścian pokrytych płytkami ceramicznymi zostanie zachowany na dłużej.

IMPREGNACJA PŁYTEK CERAMICZNYCH

Proces impregnacji zabezpiecza płytki ceramiczne przed przyjmowaniem wilgoci i brudu, oraz pozwala uniknąć wykwitów i nieestetycznych zacieków na ich powierzchni. Impregnacja polega na pokryciu płytki specjalną warstwą ochronną i ma sprawić, że płytki będą mniej narażone na zabrudzenia jak również łatwiej będzie je utrzymać w czystości. Dodatkowym atutem impregnatów jest poprawa walorów estetycznych płytek przez pogłębienie kolorów i nadanie połysku matowym powierzchniom.
Impregnacja płytek przeprowadzona w pomieszczeniach zamkniętych przy właściwej pielęgnacji charakteryzuje się prawie nieograniczonym czasem trwałości. W przypadku powierzchni zewnętrznych, ze względu na działanie czynników atmosferycznych, działanie impregnatów jest ograniczone w czasie.
Wszystkie opisane wyżej zabiegi mają nam ułatwić bieżącą pielęgnację okładzin z płytek ceramicznych. Pomogą nam w tym środki myjące, które można stosować zarówno do czyszczenia ręcznego jak i maszynowego.

IMPREGNACJA FUG

Oprócz ochronnego zabezpieczenia płytek musimy również pamiętać o zaimpregnowaniu fug wypełniających spoiny. Jest to szczególnie istotne w przypadku fug o jasnych kolorach, chociaż nie tylko. Nowo położona fuga zaimpregnowana preparatem firmy SOPRO zapewne będzie się brudziła, ale warstwa ochronna ułatwi nam usuwanie plam i zabrudzeń. Impregnat zapobiegnie nadmiernemu występowaniu nalotów z pleśni czy grzybów.

IMPREGNOWAC PŁYTKI CZY NIE?

W przypadku impregnacji płytek narosło wiele niedomówień. Produkowane w dzisiejszych czasach płytki w większości nie wymagają zabiegów impregnacyjnych z kilku powodów:

  • płytki ścienne szkliwione, ponieważ glazura tworzy swoistą powłokę ochronną
  • płytki gresowe satynowe, ponieważ mają bardzo małą nasiąkliwość i często są impregnowane na etapie produkcji
  • płytki gresowe szkliwione

Tego typu płytki znajdują się w ofercie czeskiego producenta płytek ceramicznych – firmy RAKO.

Impregnacji należy poddać płytki chłonne:

  • gres polerowany, ponieważ powstaje on w wyniku zeszlifowania zewnętrznej warstwy gresu satynowego. Proces szlifowania narusza strukturę materiału sprawiając, że staje się ona bardzo wrażliwa na zarysowania, a więc może matowieć w miejscach największego użytkowania. Dodatkowo, polerowanie zwiększa mikroporowatość płytek, co czyni je bardziej podatnymi na wnikanie brudu. Pokrycie gresu polerowanego impregnatem zamyka mikropory i zabezpiecza go przed zabrudzeniem.
  • klinkier – zabiegowi impregnacji powinniśmy poddać również płytki klinkierowe, chociaż w naszej ofercie mamy płytki klinkierowe, których producent – firma CERRAD zapewnia, że jego produkty zostają poddane impregnacji już na etapie produkcji.