Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/platne/hermann/public_html/wp-content/plugins/essential-grid/includes/item-skin.class.php on line 1145

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/platne/hermann/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2339
Basen Ogrodowy |Płytki Ceramiczne HERMANN

Basen w ogrodzie

czyste płytki
Czyszczenie płytek ceramicznych
28 stycznia 2018
Płytki na różnych podłożach
29 września 2018

W Polsce warunki klimatyczne pozwalają na użytkowanie otwartego basenu od 3-4 miesięcy. Chcąc korzystać z takiego obiektu dłużej można zainstalować urządzenia do podgrzewania wody co wydłuży nam okres użytkowania obiektu, lub zdecydować się na zadaszenie. Jednak takie rozwiązania związane są z dużo większymi nakładami finansowymi. Skupmy się więc na basenie, który będzie wykorzystywany w sezonie późnowiosennym i letnim.

BASENY OGRODOWE

Na rynku dostępne są baseny wszelakiego rodzaju: baseny stelażowe, baseny dmuchane, czy niewielkie brodziki jednak decydując się na basen wykonany metodą tradycyjną należy przede wszystkim rozważyć jego wielkość – od tego zależeć będzie konieczność uzyskania pozwolenia na budowę.

BASEN A PRAWO BUDOWLANE

Prawo budowlane mówi, że przydomowe baseny oraz oczka wodne o powierzchni do 50 m2 nie wymagają uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Pamiętać należy jednak o zgłoszeniu zamiaru rozpoczęcia budowy basenu. Zgłoszenia dokonuje się we właściwym organie administracji architektoniczno-budowlanej, czyli do starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu albo wojewody.

PODSTAWOWE ZASADY BUDOWY PRZYDOMOWEGO BASENU

Bez względu na wielkość basen należy usytuować w miejscu mocno nasłonecznionym, dzięki czemu woda będzie się szybko nagrzewać, a pod koniec sezonu pozostanie ciepła co pozwoli dłużej cieszyć się kąpielami na świeżym powietrzu. Wybierając miejsce na budowę zbiornika wodnego należy zwrócić uwagę także na sąsiedztwa drzew czy krzewów, ich brak pozwoli dłużej utrzymać obiekt w czystości.
Decydując się na nieckę betonową wmurowaną lub wylewaną należy zwrócić szczególną uwagę na jej wykończenie. Niezwykłe elegancko i atrakcyjnie można to uczynić wykorzystując płytki ceramiczne. W tej dziedzinie nastąpił ogromny postęp. Proponowane przez producentów płytki basenowe wyróżniają się trwałością oraz solidnością powierzchni i zapewne pozwolą zaspokoić gusta estetyczne.

JAKIE PŁYTKI WYBRAĆ DO BASENU

W ofercie firmy RAKO znajdują się płytki basenowe mrozoodporne, o małej nasiąkliwości, w kilku konfiguracjach kolorystycznych w modularnych oraz tradycyjnych formatach. Przy wyborze koloru płytki basenowej pamiętać należy, że najbardziej naturalnymi kolorami są niebieski, turkus, granat oraz zielony, ponieważ dają one efekt czystej i przejrzystej wody. W przypadku otwartego basenu niezwykle ważna jest niezmienność kolorystyki oraz odporność na zużycie związane z oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Aby bezpiecznie korzystać z basenu trzeba pamiętać o odpowiedniej przeciwpoślizgowości płytek ceramicznych na dnie, w szczególności w basenie o niewielkiej głębokości (mniej niż 80cm).
Wśród produktów do wykończenia basenu firmy RAKO znaleźć można również elementy systemów przelewowych odprowadzających wodę i niedopuszczających do zalania plaży, choć w przypadku niewielkich basenów nie ma konieczności stosowania tych konkretnych rozwiązań. Alternatywą może być tutaj zastosowanie wpustów w bocznych ścianach niecki, przez które odprowadzona i przefiltrowana woda będzie wracała do basenu.
Osobnym zagadnieniem jest otoczenie naszego obiektu, czyli tzw. „plaża”. Najlepszym rozwiązaniem jest ułożenie płytek ceramicznych wokół basenu, a jedynym wymogiem jest w tym przypadku przeciwpoślizgowość powierzchni. Dookoła basenu możemy położyć płytki gresowe szkliwione lub barwione w masie. Wybrane płytki ceramiczne muszą być odporne na zużycie, ponieważ narażone są na ciągłe oddziaływanie wody, czynników atmosferycznych oraz obciążenia termiczne.

JAKICH MATERIAŁÓW UŻYĆ DO WYKONANIA BASENU ZEWNĘTRZNEGO

Ze względu na zmienne warunki pogodowe oddziałujące na obiekt należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór środków klejących i do spoinowania, które muszą być odporne nie tylko na wahania temperatury, ale również na stosowane środki czystości. Szeroki asortyment w zakresie szukanej chemii budowlanej posiada firma Sopro. Zalecane są specjalne grunty do betonu, masy uszczelniające, które trzeba zastosować przed przystąpieniem do klejenia glazury i spoinowania.

Dobór odpowiednich produktów to gwarancja trwałości i funkcjonalności basenu ogrodowego. Liczą się tu zarówno odpowiednie płytki basenowe jak i chemia budowlana.